Protihlukové sklo
Protihlukové izolačné sklo je uprednostňované najmä pre okná do rezidenčných a kancelárskych budov v hlučných lokalitách. Vyznačuje sa vyšším útlmom hluku ako bežné izolačné sklo.
Schopnosť skla tlmiť hluk sa vyjadruje indexom vzduchovej nepriezvučnosti (Rw), pričom jeho hodnoty sa udávajú v decibeloch (dB).
Čím viac decibelov, tým lepšie zvukovo-izolačné vlastnosti sklo má.
Dnešné izolačné sklá sa vyznačujú útlmom najčastejšie od 32 až do 51 dB. Hodnoty v rozmedzí 35 až 38 dB môžeme považovať za uspokojivé.
Pre rušné prostredie však odporúčame zvoliť protihlukové sklo s Rw minimálne 39 dB.
Protihlukové trojsklo, ktoré utlmí širšie pásmo frekvencií zvuku, by malo mať rozdielnu hrúbku jednotlivých sklených tabúľ skla, pričom aspoň jedna tabuľa skla by mala byť hrubá (široká) aspoň 6 mm široká. Dôležitá je aj väčšia šírka dištančného rámika. Ešte lepšie hodnoty je možné dosiahnuť s použitím vrstveného skla s akustickou PVB fóliou.
Príklady protihlukového skla
4 / 16 / 4 / 14 / 6 | 40 dB |
8 / 14 / 4 / 14 / 4-0.76-4 SSF | 44 dB |
Modrou farbou sú vyznačené šírky dištančného rámika v mm. Čiernou farbou sú vyznačené hrúbky sklených tabúľ v trojskle. SSF označuje vrstvené sklo s akustickou fóliou.
Protihlukové sklá oceníte vtedy, ak bývate v blízkosti rušných ciest, železnice, či električkovej trate. Poriadne hlučné vedia byť aj deti na detskom ihrisku či športovisku. Na dedine vás zase protihlukové sklo môže ochrániť od priskorého budíčka od miestnych kohútov.